Partnerství k rozvoji měst a obcí - sdílení dobré praxe v oblasti mezinárodních programů Zdravé město a místní Agenda 21
Vydáno: 28.6.2010, 9:34 • Kategorie: Realizované švýcarsko-české projekty
Národní síť Zdravých měst ČR uspěla s česko-švýcarským projektem pod názvem Partnerství k rozvoji měst a obcí - sdílení dobré praxe v oblasti mezinárodních programů Zdravé město a místní Agenda 21, zaměřeným na sdílení dobrých příkladů z praxe měst a obcí v ČR a ve Švýcarsku. Výměna inspirací a osvědčených postupů mezi českými a švýcarskými městy bude probíhat jak prostřednictvím prezentace úspěšných příkladů v internetové databázi Dobrá praxe, tak i prostřednictvím osobních setkání zástupců obou zemí u nás i ve Švýcarsku.
Již v pondělí 23. března 2010 se v Praze uskutečnilo první ze setkání zástupců NSZM se zástupci asociace Equiterre, která ve Švýcarsku mj. koordinuje i aktivity vůči Projektu Zdravé město. Byla vytipována řada témat, která mohou být dobrou inspirací pro města v ČR, jako např. bezbariérová veřejná prostranství, podpora pohybové aktivity ve městech, udržitelné nakupování a nakupování z místních zdrojů, udržitelný cestovní ruch nebo využití metody HIA - hodnocení dopadu na zdraví, které je obdobou procesu hodnocení dopadu na životní prostředí (EIA). Konkrétní ukázky takto zaměřených projektů v praxi švýcarského města Lausanne a dalších měst byly představeny vybraným zástupcům z ČR v rámci třídenní výjezdní exkurze v květnu 2010. Čeští a švýcarští zástupci měst nasdíleli řadu podnětů a kontaktů pro další spolupráci. Delegaci složenou ze zástupců Zdravých měst Letovice, Hodonín, Přeštice a Zdravého Mikroregionu Drahanská vrchovina v úvodu exkurze přijal starosta města Ženevy. Průvodci z asociace Equiterre představili zástupcům českých Zdravých měst během exkurze v Lausanne a okolí také úspěšné postupy samospráv v řadě oblastí, např. předali českým zástupcům zkušenosti s péčí o seniory nebo osvědčené přístupy k handicapovaným spoluobčanům. Švýcarští partneři zároveň ocenili aktivity, které prezentovali zástupci Zdravých měst i jejich sítě a projevili velký zájem přijet "na zkušenou" do České republiky. Další spolupráce obou zemí v uvedených oblastech bude probíhat po celý rok 2010.
Národní síť Zdravých měst ČR je asociací aktivních místních samospráv, které se programově hlásí k principům udržitelného rozvoje, zapojují veřejnost do rozhodovacích procesů a podporují zdravý životní styl svých obyvatel. V roce 1988 iniciovala OSN - Světová zdravotnická organizace (WHO) mezinárodní Projekt Zdravé město (WHO Healthy Cities Project), ke kterému přizvala nejvýznamnější evropské metropole. Za patnáct let trvání projektu vzniklo v Evropě 1300 Zdravých měst ve 30-ti zemích. Po roce 1989 se myšlenky uvedeného projektu začaly realizovat i ve městech České republiky. V roce 1994 vytvořilo jedenáct aktivních měst asociaci s názvem Národní síť Zdravých měst České republiky (NSZM ČR). Od roku 2003 je asociace otevřena všem formám municipalit. Asociaci dnes tvoří několik desítek měst, obcí, mikroregionů a krajů. Světová zdravotní organizace řadí NSZM ČR mezi 3 vůbec nejúspěšnější a nejaktivnější sítě Zdravých měst v rámci Evropy.
Celkové náklady projektu - 1 349 051 Kč, schválená výše grantu – 1 146 693 Kč, procentuelní výše grantu – 85%.
Obrázek: Průvodci z asociace Equiterre představili zástupcům českých Zdravých měst úspěšné postupy ve švýcarském Lausanne a okolí.